Travar: dr. Zoran Nikolić
Dr Zoran Nikolić je specijalista epidemiolog, radi u Zavodu za zdravstvenu zaštitu radnika, ali se istovremeno, već nekoliko decenija se bavi različitim vidovima alternativne medicine, kao što su akupunktura i fitoterapija. Godine 1991. završio je studije u Evropskom centru za mir i razvoj akupunkture.
Još iz vremena kada sam diplomirao i počeo da radim opštu praksu, gde sam video kod velikog procenta pacijenata da im je klasična medicinska terapija održavala stanje, ali veoma često uzrokovala i dodatne tegobe zbog brojnih lekova koji su unosili u sebe, i tada sam shvatio da treba proširiti vidike i primenjivati principe medicine koji postoje vekovima. Uvideo sam ograničene domete zvanične medicine, bar u toj ambulantnoj terapiji.
Ne mogu reći da sam imao neko formalno fitoterapeutsko obrazovanje, jer oni ne postoje ni danas, delom postoje na farmaciji kroz farmakognoziju, ali to ipak nije praktična fitoterapija. Nisam odmah insistirao na upoznavanju sa travarima, jer u to vreme nije bilo međusobne komunikacije između ljudi koji su se bavili fitoterapijom, a i ja sam takav da sam u početku hteo da ovladam određenim znanjima pa tek onda da krenem u kontakte. Smatram da u zoni fitoterapije nema previše zloupotreba. Vrlo cenim narodne travare, ljude koji se posvećeno bave fitoterapijoma, bez obzira da li imaju formalno medicinsko znanjeili ne. Posebno cenim one koji su fitoterapiju doživeli kao iskrenu vokaciju i koji imaju porodičnu tradiciju u fitoterapiji.
Narodno travarstvo se tradicionalno prenosi sa kolena na koleno, i izdržalo je probu vremena, pokazalo se kao nešto što je kvalitet, pa ne verujem da nove generacije zasnivaju svoju terapiju na zabludama i nekvalitetu. Smatram da je ono što prenose i ono što koriste proceđeno, isfiltrirano kroz praksu i smatram da je taj princip rada vrlo kvalitetan i vrlo ga cenim.
Fitoterapija je poslednjih 200 godina bivala na margini. Njome su se bavili bistri narodni travari, ali najčešće za sobom nisu ostavili mnogo pisanih tragova. Mislim da ona ima velikog potancijala. Istovremeno smatram da je fitoterapija jedan veliki neispitani okean. Nisam naišao na neku biljku za koju je bilo ispoljeno veliko oduševljenje a da se to posle ispostavilo kao zabluda. Ehinacea koja je došla sa američkog tla vrlo se lepo primila kod nas i pokazala lepe rezultate, kao i žen-šen. Jesam za ta kompletna svetska prožimanja, kao i za dobru komunikaciju svih kontinenata i prostora. Za svaku bolest postoji adekvatna biljka. Da li je to “naša” ili sa nekih drugih prostora, to treba videti. U svojoj praksi ipak dajem prednost domaćim biljkama. Smatram da nije slučajno što postoji određeno bilje na određenom prostoru i verujem da je autohtono domaće bilje od najveće vrednosti za ljude tog prostora, što ne znači da treba zatvarati vrata za bilje sa drugih prostora.
Dugo se već bavim proizvodnjom biljnih produkata, čajeva, krema, biljnih kapsula i sl. koji se plasiraju na samo u Srbiji, nego i van njenih granica. Neprestano uvodim nove proizvode u tu paletu. Apsolutno sebe u budućnosti vidim u fitoterapiji.
rnrnrn', 'slike/travari/nikolic.jpg', 22),
(34, 'Nikola Rančić', 'Pirot', '', 'BABIN ZUB LEČI MUŠKI STERILITET I JAK JE AFRODIZIJAK
- Mada se lekovitim biljem bavim tri pune decenije, posvetio sam se potpuno recepturama i spravljanju čajeva tek kada sam otišao u penziju. Živim u kraju gde ima veoma retkog bilja, tako su nastale moje mešavine čajeva, ali i 138 vrsta monokomponentnih čajeva koji su veoma efikasni za razne bolesti – otkriva Nikola Rančić, travar iz Pirota.
Kako navodi, dragocene biljke upoznao je na Staroj planini, gde često odlazi, jer mu je supruga iz jednog sela iz tog kraja. U početku je, pravio monokomponentne čajeve, prvi su bili protiv plućnih bolesti i nervoze:
- Upoznao sam svojstva trava protiv kašlja, otežanog disanja i neuroza. Počeo sam da biljke grupišem po sličnim svojstvima, primenjujući tako princip sinergizma i od njih pakovao svoje prve mešavine. Kasnije sam tome dodavao trave koje otklanjaju razne propratne pojave osnovne bolesti. Učio sam kroz iskustvo. Danas je daleko lakše – postoji internet, mnoge publikacije, čega pre 30 godina nije bilo. Sa svojim preparatima nastupao sam i na sajmovima u Beogradu.
Poslednjih desetak godina Nikola pravi mešavine čaja, sakuplja šumske plodove poput šipka, trnjine, brusnice, brovnice, crnog gloga, drenjine i od njih proizvodi izuzetan čaj. Takođe, spravlja i jabukovo sirće od divljih jabuka, koje je izuzetno lekovito. Ipak, monokomponentni čajevi su ostali u njegovom asortimanu, svih 138.
- Poslednjih 5-6 godina počeo sam da pravim i tinkture od divljeg luka – sremuša, valerijne, veronike, nevena, gloga, ehinacee i lincure. Sam gajim 20-tak vrsta lekovitog bilja, ne kupujem ni od koga ništa, jer kvalitet i jačina lekovitosti bilja zavise od načina branja, sušenja, skladištenja, pakovanja… Kada se, recimo, bere bilje, ne sme da bude ni kapi kiše, a kada se suši, mora ne samo promajno mesto, već i mračnije, jer dnevna svetlost može da smanji procenat lekovitosti. Na svoja dva ara gajim timijan, miloduh, nanu, valerijanu, žalfiju, brđanku, lavandu, morač i stalno isprobavam zasade novih vrsta.
- Imam odličnu mešavinu čaja za iskašljavanje. Napravljen je tako da ga mogu koristiti i mala deca, jedino što se doze razlikuju od odraslih. U njemu ima jagorčevine, belog i crnog sleza, majčine dušice, timijana, plućnjaka, malo žalfije i šipka i još nekoliko sličnih biljaka po delovanju. To je, kako sam ja to nazvao – grupa za bronhitis i iskašljavanje. Takođe je za bolesna pluća izuzetno efikasan monokomponentni čaj od miloduha – kod bronhitisa, astme i posle preležane upale pluća. Miloduh je veoma lekovita biljka, cveta dva puta godišnje i ima plave cvetiće u grozdu. Raste do 80 centimetara u visinu, medonosna je a služi i kao začin.
Kod neurotičnih tegoba, kaže naš sagovornik, najčešće koristi valerijanu, matičnjak, hmelj, verem travu i mačju travu: – Ova kombinacija je izuzetna protiv lošeg spavanja i jake nervoze. Postoji i druga grupa čajeva koji su jako traženi – za upalne procese bešike i mokraćnih puteva. Tu je zakon brusnica, odnosno čaj od nje. Berem je na Staroj planini a neverovatno efikasno čisti organizam od infekcije bakterijom eširihija koli, ali i od drugih. Čaj se popije, a plod pojede.
Pored čajeva – mešavina monokomponentnih koji su preovlađujući proizvodi, Nikola spravlja i tinkture – određene vrste bilja u voćnim rakijama:
- Za sada pravim tinkture od svežeg bilja kao što su valerijana – protiv nervoza, sremuš – za regeneraciju organizma, veronike (razgon) koja je dobra za sve organe, skida trigliceride, zatim glog (cvet i plod) koji čuva srce od infarkta, ehinacee za podizanje imunosistema i babinog zuba. Za sada spravljam masti od nevena i od arnike (brđanke) – koja je dobra za hemoroide, ekceme i psorijazu. Pored biljnih sastojaka, koristim svinjsku mast i prirodni pčelinji vosak. Takođe cedim i prirodno nevenovo i kantarionovo ulje od svežeg cveta u maslinovom ulju. Dobro je za sve bolesti kože, ali i za obolela creva.
Kako otkriva naš sagovornik, biljka zvana babin zub je veoma lekovita i ima višestruku namenu:
- Odlična je kod hemoroida kada se pije čaj i njime ispiraju spoljni hemoroidi i analni otvor, a najefikasnija je za lečenje steriliteta kod muškaraca, jer povećava brzinu spermatozoida. Takođe spada u najjače afrodizijake. Vrsta je puzavice i liči na morsku zvezdu. Može se naći uz pruge, i po kamenjarima. Dok je mlada, sva je mekana, ali kad procveta, postaje puna oštrih trnova.
POKLON RECEPT
KOD BOLESTI ŽUČI I ŽUČNIH KANALA
Sastav: Troskot, kopriva, maslačak, bela breza i lazarkinja.
Priprema i upotreba: Tri supene kašike mešavine preliti sa 500 ml kipuće vode i kuvati poklopljeno još pet minuta. Nakon 15minuta procediti i nezaslađen čaj popiti u tri jednaka obroka u toku dana.
Napomena: Tokom terapije ovim čajem jesti crnu rotkvu i pre spavanja uzeti kašiku maslinovog ulja.
TRAVARI SRBIJE 064/474-1369 © 2006-2018 Zoran Maksimović travarisrbije@gmail.com